Enni, kenni, ecsetelni, pepecselni... a kétségbeesett férfiember kétségtelenül bármit hajlandó kipróbálni, ha azzal kecsegtetik, hogy ritkás tarló helyett sűrű szőrerdő boríthatja arcának vidékét. A jelenség nem új, már Arany János is megénekelte a csupaszképűek bánatát (noha versében nem kimondottan szakállakról esik szó, de az már a kor sajátossága).
Az ír, a kígyóháj, a medvezsír, az ebkapor és a kutyatej ugyan már a múlté, de bizony ma is akad mindenféle sörteserkentő csodababona meg tutitipp az interneten, amivel a reményvesztetteket bolondítják.
Hogy mik ezek, érnek-e egyáltalán valamit, vagy egyszerű parasztvakítás az egész, arról szól ez a bejegyzés.
Szakállnövesztés. Szakálldúsítás. Arcszőrzetnövesztés. Ritkás szakáll. Dúsabb arcszőrzet. Borostanövesztés. Szakállnövesztési tanácsok. Szőrnövesztés gyorsan.
Olyan keresőkifejezések ezek, amelyekkel ide is sokan eltaláltatok.
Az internet wannabe-vikingjeit úgy tűnik, foglalkoztatja a dolog.
Én aztán megértem. Ha összeszámlálnám a tükör előtt eltöltött perceket, amelyet a szakállsűrűségi vizsgálatokra fordítottam, bizonyára ijesztő szám jönne ki. Sokáig engem is nagyon foglalkoztatott, hogy mi a tulipános istennyiláért nem nő gyorsabban/erősebben/sűrűbben/egyenletesebben/kackiásabban az a fránya arcszőrzet. És bizony megfordul ilyenkor az ember fejében, hogy bár lenne valami csodaturmix, amit vagy felhajtva, vagy bekenve jobbra fordulna a helyzet.
Mit lehet ilyenkor tenni? Kihez forduljon az ember? Hová lettek a nagyszakállú öreg bölcsek, akik elé oda lehetne borulni: "Mester! Áruld el titkodat!"
Mi marad? Az internet. Az mindig jó tanácsokat ad, és ebből soha semmi probléma nem származott még.
Ever!
Őszintén szólva nem hiszem, hogy a gyakorikérdések.hu 14 éves átlagközönségéhez érdemes lenne ilyenekkel fordulni. Mégis akadnak olyan kamikazepilóták, akik megpróbálják.
Ha valaki elunta a Showder-klub vagy a Comedy Central repetitív humoristáit, érdemes ilyen témákban olvasgatni. A rekeszizom-szakadás garantált.
Aztán ott vannak még a különböző nívós online női magazinok hajnövesztős cikkei a különböző életbölcsességeikkel. Noha az aktuális szépségdivat épp tűzzel-vassal üldözi a női szőrzetet, a dúsabb haj azonban a hölgyeket is igencsak foglalkoztatja. Írnak biotinról, zöldteakivonatos kapszulákról, tojásos-mézes-olivaolajas pakolásról, meg ki tudja még mi mindenről, amelyekhez esetenként több és komolyabb hozzávaló kell, mint a sacher tortához.
Nem egy szakállas helyen láttam ilyen írásokra való hivatkozásokat, a "ha jó a hajra, jó lesz szakállra is" logika mentén.
Ugyanakkor nem vagyok teljesen meggyőződve róla, hogy az efféle, huszonéves kommunikáció szakos gyakornokok által összedobált, "10 csodálatos hajnövesztőszer!" típusú cikkek igazságtartalmát mindenféle kritikai olvasat nélkül kellene elfogadni, vagy épp ész nélkül követni.
Végül ott vannak a különböző fórumok, üzenőfalak és egyéb felületek, ahol állítólag meg lehet szerezni a nagy té betűs Tudást.
De talán térjünk rá a lényegre.
Mi a három legygyakrabban javallott dolog, amelyek elősegíthetik a szakállasok titkos testvériségébe történő felvételünket?
No.1 Tutitipp: Vedd feleségül a borotvádat!
Na ezt biztosan mindannyian hallottátok. Ha gyakran borotválkozol, erősebb lesz a szőröd, és ráadásul gyorsabban is nő! Apák óvják fiaikat a túl korai kezdéstől, egyes lányok pedig inkább vállalják a gyantázás kellemesen simogató érzését, mert attól tartanak; ha borotvával mennek maguknak, néhány hónap elteltével egy szép napon halk pukkanással jetivé transzmutálódnak.
A megoldás tehát egyszerű, mint a magyar celeb. Borotválkozzunk minél gyakrabban, és kezdjük minél előbb!
De igaz ez? Nekem már 17 éves lapaj gyerökként is (amikor pedig az embernek nem erőssége a gondolkodás) furcsa volt az a gondolatmenet, miszerint legyek csupasz arcú ahhoz, hogy szakállas legyek. A legyen most szar, hogy később jó legyen logika az élet sok más területét is megnyomorítja, a szakállakat hagyjuk ki belőle.
A szőrszál a szőrtüszőből nő. Ebben van a szőr hagymára emlékeztető gyökere, ami meg kiáll a bőrből, az a nyél. Borotválkozás során a nyelet levágjuk, csak a bőrben rejlő gumót hagyjuk érintetlenül.
Itt kezdődik az optikai csalódás.
A szőr néhány nap (egyeseknél néhány óra) múlva ismét a felszínre bukkan. Ez azonban a szőrszálnak a legvastagabb része, amit a szőrtüsző mereven, egyenesen tart. Ez az, ami szúr, karcol és besorolja az embert az Erinaceidae-k osztályába.
Ahogy azonban nő, a szőrhegy vége felé egyre jobban elvékonyodik. És míg a friss borosta kinövése igen látványos és gyors a csupasz archoz képest, a hosszabb szakáll növekedése napról-napra azonban már alig mérhető.
Ami valóban segít a szőrnövekedésben, az az idő. Ahogy halad előre, az ember szőrzete egyre erősebb és sűrűbb lesz. Húsz évesen jobb, mint tizenhét évesen, a huszonötös meg erősebb, mint a huszonkettő. Aztán, mivel nem naponta háromszor borotválkozunk, így az is csak az időben értelmezhető. Ilyen alapon ha valaki azzal jön, hogy "Három éve naponta borotválkozom, és fú de megerősödött a szakállam", arra nem lehet mást mondani, mint:

No.2 tutitipp: Tömjél az arcodba biotint!
A különböző szakállnövesztős fórumokon, meg az ilyen tematikájú önsegítő csoportokban csodaszerként jár körbe a biotin híre. Hogy hát azt kell szedni, mert az hajnövesztésre is jó, ezért bizonyára jó szakállra is. Szőr, szőr, há nem mindegy, hova megy az anyag?
A B7 vitamin hiánya valóban okozhat hajhullásos tüneteket. Ez azonban elég ritka. Ráadásul helyes, kiegyensúlyozott táplálkozással a biotin könnyen pótolható is, a karfiol, a máj, a lazachús, a répa, a banán, a szójaliszt, a tej, a tojás és az élesztő mind tartalmazza.
Nekem ez inkább ilyen internetes néphagyomány során megfordult logikának tűnik:
"Ha a kevés biotintól hullik a haj... akkor a soktól majd nőni fog! Dájó!"
Lehet persze kísérletezni azzal, hogy jelentős mennyiségű resztelt májat és lengyel karfiolt eszik az ember, ártani biztosan nem fog.
Vagy sok halat. Valamiből a halászembereknek is élniük kell.
Alternatívaként ott vannak még a biotinos étrendkiegészítők is, ha valaki inkább tablettázna.
Vannak, akik esküsznek rá, hogy 4-6 hónap intenzív biotinbevitel után (Figyelitek? Megint az idő.) mind a haj, mind a szakáll sűrűsödését tapasztalták. Ugyanakkor például a Mayo Clinic tájékoztatója szerint tudományosan nem bizonyított, hogy a biotin hatásos volna a hajnövesztés terén.
No.3 Tutitipp: Fürödj meg ricinusolajban!
A biotinon kívül a fórumlátogatók (1) által (2) propagált (3) másik (4) csodaszer: A ricinusolaj.
Ha a középkori alkémisták elvetődtek volna egy női magazin honlapjára, és megismerkednek a ricinusolaj titkával, valószínűleg azonnal felhagynak a vörös tinktúra utáni kutatással. Ez a cucc ugyanis maga az életelixír, látszólag mindenre jó, épp csak hogy aranyat nem lehet csinálni vele.
1. Ápolja a hajat. 2. Növeszti a hajat. 3. Csökkenti a hajhullást. 4. Ápolja a bőrt. 5. Segíti a körömnövekedést. 6. Hidratálja a bőrkeményedéseket. 7. Hatékony a lábgomba ellen. 8. Masszázsolajként használva ellazítja az izületeket. 9. Halványítja a striákat. 10. Megfosat.
Az alapvetően dísznövényként ültetett kutyatejféle, a ricinus magja a tarkababhoz hasonlít. Épp csak rövid úton felfordul tőle az embert, ha ebből próbál csülkös finomságot kanyarítani.
A magból hidegen sajtolják az olajat, ami nyersen még tele van a mérgező ricinnel. A denaturálás után kerül a gyógyszertári forgalomba a sűrű anyag, amit elsősorban és leginkább azért tartanak, mert "a ricinolsav nátriumsója a vékonybél perisztaltikáját segíti."
Hát... így is lehet mondani.
Aztán az internet népe rájött, hogy hajpakolás formájában ez bizony hajnövesztő csodaszer, de ezen kívül is jó még mindenfélére. Internetes kutakodásaim alapján a fentebb felsoroltakon kívül az AIDS betegeknek segít növelni a T-sejtek mennyiségét, az epilepsziásoknál javítja a hiperaktivitást, segít a máj és epebetegségeken, a belső fülbe csepegtetve pedig képessé tesz az állatok nyelvének megértésére.
És ebből csak egyet találtam ki én, a többit mind önjelölt csodadoktorok weboldalain találtam.
Túl szép, hogy igaz legyen, úgyhogy bizonyára nem az.
Persze erre is megvannak a chemtrail-szintű összeesküvéselméletek. Hogy hát azok a hülye orvosok azért tagadják a csodaszer hatásait, mert túl egyszerű, és ők csak a bonyolult dolgokat szeretik.
Jó, hát ha ezekre nem is feltétlenül, de a szőr növekedésére attól még jó lehet, kutakodjunk!
Amit nekem sikerült kiderítenem:
A gyógyszerészeti szakcikkekben, leírásokban a Ricini oleum virginale csak mint erős hashajtó, valamint bőrápoló van feltüntetve. Hashajtás van, hajhatás nincs.
Ehhez képest a különböző netes felületeken égre-földre esküdöznek, hogy ez bizony működik, önmagában, vagy olivaolajjal, esetleg tojással, mézzel és egyéb mindenféle finomsággal bekeverve pakolásként ez a legjobb, csak ezt érdemes használni.
Most akkor a rengeteg egyéni tanúságtétel alapján ez vagy tényleg működik... vagy az ezer légy esetével állunk szemben.
Tételezzük fel, hogy valóban működik. Van azonban valami, ami egy kissé bonyolultabbá teszi a szakállon történő alkalmazását.
Ez a dunsztkötés.
Sok helyen olvastam, hogy csak akkor működik igazán jól, ha a bemasszírozott bőrfelületet először celofánnal, aztán pedig még törülközővel is átkötik, aztán fél óra-óra ideig jó melegen tartják.
Oké. Na akkor ezt szakállal hogy?
Neeem... feltétlenül merem egyértelműen kijelenteni, hogy ez baromság. Ugyanakkor nem lettem meggyőzve. Noha hónapjaim nem álltak rendelkezésre a kísérletezésre, de magát az anyagot a saját bőrömön kellett kipróbálnom.
Pár száz forint. Kis üvegben adják a patikában. Sűrű és furán ragacsos. Csöpög az ember mellkasára és fura a szaga.
Kenegesse, aki önmagában egyenlőségre tudja hozni az alkalmazás macerája és a nem is garantált siker közti különbözetet. Nekem ez nem sikerült.
Bónusz Tutitipp: Utald át vadidegen marketingeseknek a pénzed és személyes adataid!
A fentebbi módszerek voltak azok, amelyeket akár csak egy kicsit is komolyan lehetett venni. De akadnak olyanok is, amiket a legalábbis minimális kritikai gondolkodással megáldott emberek (és feltételezem, a szakállnövesztők jó része azért ebbe a kategóriába tartozik) csuklóból elvetnek. Ezek azok a fantasztikus hatást garantáló csodaszerek, amik némi anyagi befektetés ellenében hihetetlen, villámgyors eredményeket ígérnek.
A Spam-mappámban landolnak még időről-időre ilyen Mandragóragyökérkivonat, meg őrölt Triffidszárbalzsam hirdetések.
Az egyik például az alábbi elmés és figyelemfelkeltő szlogennel hirdette magát:
"Látott ön már kopasz indiánt?"
Mivelhogy ugye olyan nincs, - ezt minden hülye tudja - mert a vad, törzsi közösségben élők kivétel nélkül mind dús hajzattal/szőrzettel rendelkeznek, és magától értetődően olyan ősi növénytitkok tudói, amit csak itt és csak most, csak tízezeré megvehetek én is.
Hát... Európa közepén viszonylag kevés indiánnal találkoztam, jobbára csak a Blaha Lujza téren, de nem mernék megesküdni, hogy nem romániai importmunkások voltak. De köszönöm a kérdést, feldobta a napom.
Az ilyen szerektől semmit sem szabad várni. Jó esetben valami ártalmatlan vitamint kap az ember, amitől két nappal később kapja el a náthát, rosszabbik esetben porított patkányszart postáznak a baleknak.
Orvosilag bevizsgálatlan, kétes eredetű, valahonnan az internet beláthatatlan mélységeiből érkező tablettákat engedjünk a szervezetünkbe? How about no?
Ha egy kicsit felfutna a szakállblog, nagyon érdekes lenne mégis olyat csinálni, hogy bevizsgáltatni ilyen haj- és szőrnövesztő szereket. De ez a jövő zenéje.
Szakállasok! Testvéreim!
Férfiak vagyunk. Férfiak vagytok. Viseljük el együtt férfiasan a kegyetlen, ám tényszerű következtetést:
A tudományok és a viking istenek jelenlegi ismeretei szerint nincs olyan szer vagy módszer, ami gyors és látványos változást hozna a szakáll növekedésében.
...
Vagy mégis?
- Mi van a tesztoszteronnal? - kérdezhetitek. - Olvastam fórumon, hogy azt kell szedni, és az oly jó lesz nekem, hogy csak na!
Ezt egy másik posztban fogom feldolgozni.
Addig azonban csak azt mondhatom, amit valószínűleg úgyis mindannyian tudtok már:
Ha valaki gyors és könnyű eredménnyel kecsegtet, az vagy hazudik, vagy el akar adni valamit.